آموزش ساده‌ی مبحث مهم حمایت‌ و مقاومت‌ها

دسته بندی ها : آلتكوين, آموزش معامله‌گری, بیت کوین 15 شهریور 1400 HoCoini 104 بازدید

توضیح ساده ی حمایت و مقاومت‌ها

 • مقدمه

مفاهیم حمایت و مقاومت از اساسی ترین مباحث مربوط به تحلیل تکنیکال بازارهای مالی هستند. آن ها اساساً در هر بازاری اعمال می شوند از جمله :فارکس،طلا یا کریپتوکارنسی.

در حالی که درک آن ها مفاهیم ساده ای است ، اما تسلط بر آن ها بسیار دشوار است. شناسایی آن ها می تواند کاملاً ذهنی باشد، آن در تغییر شرایط بازار متفاوت عمل می کنند و شما باید انواع مختلف آن ها را درک کنید.اما مهمتر از همه، شما باید نمودارهای زیادی را مطالعه کنید و این مقاله به شما برای شروع کمک می کند.

حمایت و مقاومت چیست؟

در اساسی ترین سطح ، حمایت و مقاومت مفاهیم ساده ای هستند. قیمت سطحی پیدا می کند که نمی تواند از آن عبور کند ، زیر ا این سطح به نوعی مانند مانع عمل می کند. در مورد حمایت ، قیمت “کف” پیدا می کند،  در حالی که در مورد مقاومت ، “سقف” پیدا میکند.

اساساً ، شما می توانید حمایت را به عنوان یک منطقه تقاضا و مقاومت را یک منطقه عرضه در نظر بگیرید.

در حالی که به طور سنتی، حمایت و مقاومت به عنوان خطوط نشان داده می شود، موارد واقعی معمولاً دقیق نیستند. در نظر داشته باشید ، بازارها تحت قوانین فیزیکی قرار نمی گیرند که مانع از نقض سطح خاصی می شود. به همین دلیل است که می توان به حمایت و مقاومت به عنوان مناطق فکر کرد.

شما می توانید این مناطق را به عنوان محدوده هایی در نمودار قیمت در نظر بگیرید که احتمالاً باعث افزایش فعالیت تریدرها می شود.

بیایید به نمونه ای از سطح حمایت نگاه کنیم.

توجه داشته باشید که قیمت به طور مداوم دارد منطقه ای می شود که دارایی در آن خریداری شده است. محدوده ی حمایت تشکیل شد زیرا منطقه چندین بار مورد آزمایش مجدد قرار گرفت و از آن جا که خرس ها (فروشندگان) نتوانستند قیمت را بیشتر پایین بیاورند ، در نهایت جهش کرد و به طور بالقوه یک روند صعودی جدید را آغاز کرد.

آموزش ساده‌ی مبحث مهم حمایت‌ و مقاومت‌ها

"افزایش قیمت در منطقه ای از حمایت قبل از شکست"

اکنون اجازه دهید سطح مقاومت را برسی کنیم. همان طورکه می بینیم ، قیمت در روند نزولی قرار داشت . اما پس از هر جهش ، نتوانست چندین بار از یک منطقه عبور کند.

سطح مقاومت به این دلیل شکل می گیرد که گاوها (خریداران) نتوانستند کنترل بازار را به دست آورند و قیمت  را بالاتر ببرند و باعث ادامه روند نزولی شود.

آموزش ساده‌ی مبحث مهم حمایت‌ و مقاومت‌ها

"قیمت قادر به شکستن منطقه مقاومت نیست"

چگونه تریدرها می توانند از سطوح حمایت و مقاومت استفاده کنند؟

تحلیلگران تکنیکال از سطوح حمایت و مقاومت برای شناسایی مناطق مورد علاقه در نمودار قیمت استفاده می کنند  این ها سطوحی هستن که احتمال برگشت یا مکث در روند اصلی بیشتر است.

 

روانشناسی بازار نقش مهمی در شکل گیری سطح حمایت و مقاومت دارد . تریدرها و سرمایه گذاران سطوح قیمتی را که قبلاً شاهد افزایش علاقه و فعالیت تجاری بودند به خاطر خواهند آورد. از آن جا که بسیاری از تریدرها ممکن است نقدینگی بیشتری را به همراه داشته باشند. این اغلب مناطق حمایت و مقاومت را برای تریدرهای بزرگ (نهنگ ها) برای ورود یا خروج به Position (موقعیت)ها ایده آل می کند.

حمایت و مقاومت مفاهیم کلیدی در مورد مدیریت صحیح ریسک است. توانایی شناسایی مداوم این مناطق می تواند فرصت های تجاری مطلوبی را ارائه دهد. به طور معمول، هنگامی که قیمت به منطقه حمایتی یا مقاومت می رسد؛ دو اتفاق می افتد: یا از منطقه دور می شود یا از آن عبور می کند و در جهت روند ادامه می یابد. به طور بالقوه به ناحیه حمایتی یا مقاومت بعدی . ورود به یک ترید در نزدیکی سطح حمایت یا مقاومت ممکن است یک استراتژی مفید باشد.

 

عمدتاً به دلیل نقطه اعتبار سنجی نسبتاً نزدیک جایی که معمولاً اردر حد ضرر را می گذاریم. اگر منطقه نقض شود و ترید باطل شود، تریدرها می توانند ضرر خود را کاهش داده و با یک ضرر کوچک خارج شوند . به این معنا ، هر چه ورود از منطقه عرضه یا تقاضا بیشتر باشد ، نقطه اعتبار سنجی بیشتر است .نکته دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که این سطوح چگونه می توانند به تغییر زمینه واکنش نشان دهند. به عنوان یک قاعده کلی ، یک ناحیه شکسته از حمایت ممکن است در صورت شکسته شدن به یک منطقه مقاومت تبدیل شود. برعکس، اگر ناحیه ای از مقاومت شکسته شود ، ممکن است بعداً، هنگامی که مجدداً آزمایش شود، به سطح حمایت تبدیل شود . این الگو ها گاهی اوقات تلنگر مقاومت در برابر حمایت نامیده می شود.

آموزش ساده‌ی مبحث مهم حمایت‌ و مقاومت‌ها

" ناحیه حمایت شکسته شده و در صورت آزمایش مجدد به مقاومت تبدیل می شود"

این واقعیت که منطقه حمایت قبلی به عنوان مقاومت در حال حاضر عمل می کند (یا بالعکس) الگو را تأیید می کند.

به این ترتیب ، بازآزمایی مجدد منطقه ممکن است مکانی مناسب برای ورود به Position باشد.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد،قدرت ناحیه حمایت یا مقاومت است. به طور معمول، هر چند بارکه قیمت پایین بیاید و مجدداً یک ناحیه حمایتی را مورد آزمایش مجدد قرار دهد، احتمال نزول آن بیشتر است. به همین ترتیب، هر چقدر قیمت بیشتر افزایش یابد و یک ناحیه مقاومت مجدداً آزمایش شود، احتمال صعود بیشتر می شود.بنابراین ما نحوه عملکرد حمایت و مقاومت را در مورد اقدام قیمت برسی کرده ایم. اما چه نوع حمایت و مقاومت دیگری وجود دارد؟

حمایت و مقاومت روانی

اولین نوع مورد بحث ما حمایت و مقاومت روانی نامیده می شود. این مناطق لزوماً با هیچ الگوی فنی ارتباط ندارند، اما به دلیل نحوه تلاش ذهن انسان برای درک بهتر وجود دارند. اگر توجه نکرده اید، ما در یک مکان بسیار پیچیده زندگی می کنیم . به این ترتیب، ما ناخواسته سعی می کنیم جهان اطراف خود را ساده کنیم تا بتوانیم آن را بیشتر درک کنیم. و این شامل گرد کردن اعداد به سمت بالا است. آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که 0.7648 تا سیب دارید؟ آیا از یک تاجر 13678254 دانه برنج درخواست کرده اید؟

 

تأثیر مشابهی در بازار های مالی وجود دارد. این امر به ویژه در مورد معاملات کریپتوکارنسی ها صادق است؛ که شامل واحدهای دیجیتالی به راحتی قابل تقسیم است. خرید یک دارایی با قیمت 8.0674$ و فروش آن با 9.9765$ با خرید آن با 8 دلار و فروش با 10 دلار یکسان نیست. به همین دلیل است که اعداد گرد نیز نیز می توانند به عنوان حمایت و مقاومت در نمودار قیمت عمل کنند. این پدیده در طول سال ها مشهور شده است. به این ترتیب، برخی از تریدرها ممکن است سعی کنند از مناطق حمایت روانی یا مقاومت آشکار جلوه بیابند. در این مورد ، پیش فرض به معنای قراردادن اردرهای درست در بالای یا زیر یک منطقه حمایت یا مقاومت پیش بینی شده است.

به مثال زیر توجه کنید، با نزدیک شدن DXY به 100، برخی از تریدرها اردرهای فروش را دقیقاً زیر آن سطح قرار می دهند تا مطمئن شوند این اردرها پر شده اند . از آن جا که بسیاری از تریدرها انتظار بازگشت 100 درصدی را دارند و بسیاری از آن ها در سطح پیشرو هستند ، بازار هرگز به آن نمی رسد درست قبل از آن معکوس می شود.

آموزش ساده‌ی مبحث مهم حمایت‌ و مقاومت‌ها

حمایت و مقومت ترندلاین یا خط روند

الگوها نیز مانع قیمت می شوند. در مثال زیر، یک مثلث صعودی قیمت موجود را تا زمانی که الگو به سمت بالا شکسته نگه می دارد.

آموزش ساده‌ی مبحث مهم حمایت‌ و مقاومت‌ها

می توانید از این الگوها به نفع خود استفاده کنید و مناطقق حمایت و مقاومت را که با خطوط روند منطبق هستند، مشخص کنید. اگر بتوانید آن ها زود تشخیص دهید، قبل از این که الگو به طور کامل توسعه یابد، می تواند بسیار مفید باشند.

 

میانگین متحرک (Moving average) حمایت مقاومت

بسیاری از شاخص ها نیز ممکن است در صورت تعامل با قیمت از حمایت یا مقاومت برخوردار شوند. یکی از صریح ترین نمونه های آن میانگین متحرک است. از آن جا که میانگین متحرک به عنوان حمایت و یا مقاومت دربرابر قیمت عمل می کند، بسیاری از تریدرها از آن به عنوان یک فشارسنج برای سلامت کلی بازار استفاده می کنند. میانگین متحرک نیز ممکن است هنگام تلاش برای تشخیص معکوس روند یا نقاط محوری مفید باشد.

آموزش ساده‌ی مبحث مهم حمایت‌ و مقاومت‌ها

"میانگین متحرک 200 به عنوان حمایت برای قیمت BTC عمل می کند."

حمایت و مقاومت فیبوناچی

سطوحی که توسط ابازر اصلاح فیبوناچی مشخص شده اند نیز ممکن است به عنوان حمایت و مقاومت عمل کنند.

در مثال زیر، سطح 61.8% فیبوناچی چندین بار به عنوان حمایت عمل می کند، در حالی که سطح 23.6% به عنوان مقاومت عمل می کند.

آموزش ساده‌ی مبحث مهم حمایت‌ و مقاومت‌ها

" سطوح فیبوناچی به عنوان حمایت و مقاومت برای قیمت BTC عمل می کنند"

تلاقی (Confluence) در تحلیل تکنیکال چیست؟

تا این جا، ما درباره ی حمایت و مقاومت و انواع مختلف آن ها بحث کرده ایم . اما موثرترین راه برای ایجاد استراتژی های تریدینگ در اطراف آن ها چیست؟

نکته کلیدی برای درک مفهومی به نام تلاقی است. تلاقی زمانی است که ترکیبی از چند استراتژی با هم برای ایجاد یک استراتژی استفاده می شود. سطوح حمایت و مقاومت زمانی قوی تر می شوند که در چند دسته از این ها قرار بگیرند.

بیایید این موضوع را از طریق 2 مثال در نظر بگیریم. به نظر شما کدام منطقه حمایتی بالقوه شانس بیشتری برایعمل به عنوان پشتیبانی دارد؟

حمایت 1 همزمان است با:

 1. منطقه مقاومت قبلی
 2. میانگین متحرک مهم
 3. سطح فیبوناچی 8%
 4. یک عدد گرد در قیمت

حمایت 2 همزمان است با:

 1. منطقه مقاومت قبلی
 2. یک عدد گرد در قیمت

اگر توجه کرده اید ، به درستی حدس می زنید که حمایت 1 شانس بیشتری برای حفط قیمت دارد. در حالی که ممکن است این واقعیت داشته باشد، قیمت نیز می تواند از آن عبور کند. نکته در این جاست که احتمال این که به عنوان حمایت باشد بیشتر از حمایت 2 است.

با این اوصاف ، در مورد ترید هیچ تضمینی وجود ندارد، درحالی که الگوهای معاملاتی می توانند مفید باشند، عملکرد گذشته به معنی عملکرد آینده نیست، بنابراین باید برای همه نتایج احتمالی آماده باشید.

 

حرف آخر

صرف نظر از این که در حال ترید روزانه هستید یا در حال نوسان هستید، حمایت و مقاومت مفاهیم اساسی هستند که هنگام تحلیل تکنیکال باید بدانید. پشتیبانی یا حمایت به عنوان کف برای قیمت عمل می کند و مقاومت به عنوان سقف.

اشکال مختلف حمایت و مقاومت می تواند وجود داشته باشد و برخی بر اساس تعامل قیمت با شاخص های فنی است.

معتبرترین مناطق حمایت و مقاومت، مناطقی هستند که با استراتژی های متعدد تأیید می شوند.

 

پیشنهاد میکنیم سایر مقاله‌های آموزشی حوکوینی رو با کلیک بر روی متن زیر مطالعه کنید:

آموزش‌های جامع ارزهای دیجیتال

تاریخ:Jun1/2020

منبع: آکادمی بایننس

مترجم: نگین آقامیری

HoCoini

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0