الگوی کندلی Marubozu چیست؟

دسته بندی ها : آموزش معامله‌گری 2 بهمن 1400 HoCoini 46 بازدید
الگوی کندلی Marubozu چیست؟

کندل Marubozu یک الگوی کمتر شناخته شده در بین معامله گران ارزهای دیجیتال است ، زیرا به ندرت می توان آن را در نمودارهای معاملاتی یافت. با این حال، زمانی که بدانید به دنبال چه چیزی بگردید، فرم های الگوی Marubozu به راحتی قابل شناسایی هستند. هنگامی که الگوی Marubozu مشخص شد، می توانید تعیین کنید که سیگنال آن بر اساس مکان الگو در یک روند بزرگتر چقدر موثر است.

اگرچه الگوهای Marubozu اغلب اتفاق نمی افتد، می توان الگوهای Marubozu را در هر چارچوب زمانی نمودار برای هر ارز دیجیتال یافت. در این مقاله، ما در مورد این که الگوی کندلی Marubozu چگونه به نظر می رسد و پس از مشاهده آن چگونه می توان آن را معامله کرد، بحث خواهیم کرد.

ما همچنین سایر اندیکاتورهایی را که می توانید برای تایید الگوی Marubozu استفاده کنید و محرومیت هایی که برای ترید آن وجود دارد را بررسی خواهیم کرد.

 • الگوی کندلی Marubozu چیست؟

الگوی یک_کندلی ، کندل های Marubozu مانند یک بلوک مستطیلی به نظر می رسد زیرا فاقد فتیله ( یا سایه های بالا و پایین) است. این یک شاخص فنی است که برای پیش بینی جهت آینده قیمت دارایی استفاده می شود.

این الگو می تواند به رنگ قرمز (نزولی) یا سبز ( صعودی ، گاهی سیاه رنگ) باشد. الگوها و تعابیر کندل ها در قرن هجدهم در ژاپن ایجاد شد. Marubozu یک کلمه ژاپنی به معنای “طاس” یا “سر تراشیده” است_ که منطقی است، زیرا این الگو دارای یک فتیله در قسمت بالایی نیست.

الگوی Marubozu ساده و سر راست است، اگرچه بسیاری از معامله گران با تجربه ممکن است نام آن را نشنیده باشند. عدم محبوبیت آن در بین معامله گران ممکن است بیشتر به دلیل نادر بودن آن مربوط باشد تا کاربرد واقعی آن ، پیام پشت الگوی Marubozu ساده است : قیمت هایی که به شدت در یک جهت معامله می شوند، اغلب می توانند منجر به تداوم و پیگیری شوند.

 

سه مکان مختلف در یک روند بزرگتر وجود دارد که الگوی Marubozu ممکن است شکل بگیرد:

 • در آغاز یا شروع یک روند جدید
 • در وسط یک روند
 • به عنوان ضربه ای که به روندی بالغ که در شرف معکوس شدن است.

 

 • Marubozu در شروع یک روند جدید

مواقعی وجود دراد که یک روند به آرامی و به شیوه ای تقریباً مخفیانه معکوس می شود. در چنین مواقعی ، یک اطلاعیه خبری مهم ممکن است به روند جدید کمک کند زیرا قیمت ها به شدت در یک جهت حرکت می کنند. در چنین موردی، الگوی کندلی Marubozu ممکن است در اوایل روند جدید پیدا شود.

الگوی کندلی Marubozu چیست؟
 • Marubozu در میانه ی یک روند

در تحلیل تکنیکال، یا معکوس شدن یک روند، ممکن است نبردی به راه بیفتد که در آن پیروان روند قدیمی همچنان امیدوارند که ادامه یابد. در همان زمان، معامله گرانی که معتقدند روند جدیدی شروع شده است ، رأی خود را از طریق معاملات خود به صندوق می اندازند. در ابتدا ، یک مبارزه وجود دارد و سپس با شروع روند جدید، نقطه اشتعال ظاهر می شود.

الگوی کندلی Marubozu چیست؟

در طول این شکست، پیروان روند قدیمی کنترل را رها کرده اند. همه با روند جدید موافق هستند. از آن جایی که عرضه خریدارن و فروشندگان کج است، این روند با قدرت بالا می رود. الگوهای کندلی Marubozu اغلب در میانه روند بازار یافت می شوند.

 

 • یک Blow_off Top  ممکن است الگوی  Marubozuرا در خود جای دهد.

Blow_off Top یک رالی بالغ ، با افزایش قیمت در آخرین لحظات FOMO ( ترس از دست دادن فرصت ها ).

الگوی کندلی Marubozu چیست؟

با پایان این روند، نهنگ ها خارج شده اند و بازار مدت کوتاهی پس از ان مسیر خود را معکوس می کند.

 

 • الگوی کندلی Marubozu چه شکلی می باشد؟

یک کندل ژاپنی به طور کل دارای دو قسمت برای تشکیل خود است: بدنه و فیتیله ها که به آن ها سایه نیز گفته می شود.

الگوی کندلی Marubozu چیست؟

بدنه قسمت رنگی کندل است. اکثر بسته های نمودار از رنگ های قرمز یا سبز استفاده می کنند، اگرچه گاهی اوقات آبی / قرمز و سیاه /سفید از دیگر ترکیب های محبوب هستند.

از دو انتهای بدنه رشته های کوچکی به نام فیتیله یا سایر بیرون زده است.

الگوی کندلی Marubozu چیست؟

چیزی که Marubozu را منحصر به فرد می کند این است که سایه ها یا فیتیله ها را از دست داده است. این به الگو یک بلوک مستطیلی بزرگ می دهد.

رنگ Marubozu تنها وجه تمایز بین صعودی و نزولی بودن آن است.

 

 • شناسایی الگوی کندلی Marubozu

الگوی Marubozu نشان می دهد که یک ارز دیجیتال به شدت در یک جهت معامله می شود. زیرا در یک سمت باز می شود و سپس در سمت دیگر بسته می شود. قیمت ها خارج از قیمت های ابتدایی و بسته شدنی معامله نشده اند، که به این معنی است که یک ترید جهت دار قوی در حال وقوع است.

برای تشخیص الگوی صعودی Marubozu نشان می دهد که قیمت در پایین ترین نقطه باز و در بالاترین نقطه بسته می شود و اینه به این دلیل اتفاق می افتد که خریداران در طول مدت ساخت کندل کنترل قیمت را در دست داشتند.

 

 • الگوی صعودی Marubozu

الگوی صعودی Marubozu نشان می دهد که قیمت در پایین ترین نقطه باز و در بالاترین نقطه بسته می شود. این به این دلیل اتفاق میافتد که خریداران در طول مدت ساخت کندل کنترل قیمت را در دست داشتند.

الگوی کندلی Marubozu چیست؟
 • الگوی نزولی Marubozu

الگوی نزولی Marubozu زمانی شکل می گیرد که قیمت ها برای شکل گیری کندل با قیمت بالا باز می شوند و در پایین ترین نقطه بسته میشوند. در اصل، قیمت باز شدن همان قیمت بالاست و بسته شدن کندل همان قیمت پایین است.

الگوی کندلی Marubozu چیست؟
 • استفاده از کندل Marubozu برای تریدینگ کریپتو

همانطور که گفته شد ، اگرچه شکل کندل های Marubozu را می توان در هر نمودار زمانی یافت ، اما آن ها نسبتاً نادر هستند. هنگامی که ظاهر می شوند ، ساختار یک کندل بدون سایه نشان دهنده قدرت در روند فعلی است. این این الگو نشان می دهد که می تواند یک روند صعودی قوی یا یک روند نزولی قوی باشد.

 

 • چگونه با Marubozu صعودی ترید کنیم

Maubozu صعودی زمانی شکل می گیرد که قیمت به سرعت به سمت صعودی معامله شود. کندل با قیمت پایین باز می شود و Marubozu کندل را با قیمت بالا می بندد.

هنگامی که الگوی Marubozu را دیدید، بخشی از روند بزرگتر را که در آن شکل گرفته است در نظر بگیرید.

هنگامی که الگوی Marubozu رو پیدا کنید، می توانید تعیین کنید که سیگنال آن بر اساس مکان الگو در یک روند بزرگتر چقدر موثر است. پس حتماً این مقاله رو از دست ندید!

در نمودار 2 ساعته بیت کوین بالا، Marubozu صعودی درست پس از یک کندل صعودی قوی دیگر ظاهر می شود که شباهت زیادی به Marubozu صعودی دارد. این ترکیب دوگانه در ابتدای یک روند جدید ظاهر می شود، که نشان می دهد روند تازه شروع شده است.

به ندرت شاهد یک Marubozu مستقل خواهید بود که به تنهایی برخلاف روند اصلی باشد؛ بنابراین هنگامی که Marubozu صعودی ظاهر می شود، معامله گر می تواند پتانسیل صعودی بیشتری را انتظار داشته باشد.

در نتیجه، باز کردن معامله بر روی کندل بعدی_ در حالی که یک Stop_Loss درست در زیر نوسان قرار می گیرد_ یکی از راه های معامله Marubozu صعودی است.

 

 • چگونه با Marubozu نزولی ترید کنیم؟

Marubozu نزولی زمانی ایجاد می شود که کندل نزدیک به قیمت باز شدن بالا می شود و روی قیمت پایین بسته می شود. این کتدل نشان می دهد که یک روند نزولی قوی وجود داشته است و یک کندل بزرگ قرمز یا سیاه بودن سایه را پشت سر گذاشته است.

مدت کوتاهی پس از این که بیت کوین در آوریل 2021 به اوج رسید ، بازار ارزهای دیجیتال شروع به اصلاح رو به پایین کرد.

در 15 آوریل ، نمودار 1 ساعته اتریوم بالا یک الگوی کندل نزولی Marubozu را نشان می دهد که نشان دهنده ی یک روند نزولی قوی است. وقتی به عملکرد قیمتی که قبل از الگو آشکار می شود نگاه می کنیم ، می بینیم که بازار در حال حاضر در حال کاهش است.

در نتیجه ، Marubozu نزولی در میانه روند ظاهر می شود ، زمانی که گاوها تسلیم می شوند و فعالان بازار به سمت نزول می روند.

هنگامی که Marubozu نزولی به سمت شروع یا میانه یک روند ظاهر می شود ، بهترین راه برای معامله آن باز کردن روی کندل بعدی و قرار دادن حد ضرر درست از نوسان اخیر است.

با بهره مندی از آینده نگری ، می توانیم ببینیم که چگونه Marubozu نزولی تنها یک قطعه کوچک از روند خرسی بزرگ تر است که در ماه ژوئن آشکار شد.

الگوی کندلی Marubozu چیست؟
 • شاخص هایی برای تایید الگوی کندلی Marubozu

هنگام تجزیه و تحلیل الگوهای کندلی ژاپنی ، بهتر است آن ها را در چارچوب روندهای بزرگتر مشاهده کنید، نه به صورت مجزا . به عنوان مثال ، بهتر است یک الگوی کندلی Marubozu صعودی اندکی پس از جهش بالاتر از سطح پشتیبانی مانند خط روند ، میانگین متحرک یا سطح اصلاح فیبوناچی شکل بگیرد.

الگوی کندلی Marubozu چیست؟

با بازگشت به مثال 2 ساعته بیت کوین بالا ، قیمت از میانگین متحرک ساده 200 دوره ای نمودار بالاتر می رود. این جهش صعودی از سطح حمایت مهم نشان می دهد که روند صعودی همچنان ادامه دارد.

مطمئناً ، با توسعه الگوی کندلی Marubozu  صعودی ، روند قیمت از خط روند مقاومت کوتاه مدت عبور می کند. تاییدیه های متعددی بین جهش صعودی در حمایت و شکست صعودی بالای مقاومت وجود دارد. این ها نشانه هایی از رالی گاوی بزرگتر است که ممکن است به طور قابل توجهی بالاتر باشد.

به ندرت پیش می آید که شکل گیری کندل Marubozu درست در سطوح حمایت یا مقاومت ایجاد شود زیرا Marubozu یک الگوی ادامه دار است. بنابراین ، به دنبال قیمت هایی باشید که اخیراً از حمایت افزایش یافته اند تا Marubozu صعودی ایجاد کنند یا از مقاومت سقوط کنند و سپس Marubozu نزولی را تشکیل دهند.

 

 • آیا سیگنال Marubozu  دقیق است؟

یکی از چیزهایی که هنگام مشاهده الگوی Marubozu واضح است این است که یک روند قوی قیمت ها را تا حد بالا یا پایین دوره زمانی افزایش داده است. به طور کلی ، این نوع عمل قیمت به معنای ادامه روند است.

با این حال ، این اقدام قیمتی عقب مانده است . موقعیت Marubozu در روند بزرگتر برای پاداش های بالقوه آن بسیار مهم است . به عنوان مثال اگر Marubozu در انتهای روند در یک blow_off ظاهر شود، در واقع زمینه را برای یک روند معکوس فراهم می کند، نه ادامه.

اگر Marubozu در وسط روند ظاهر شود ، یک فرصت معاملاتی وجود دارد. با این حال ، این فرصت به اندازه ای که Marubozu در آغاز یک روند جدید ظاهر شده است  لذت بخش نخواهد بود.

 

بنابراین ، مکان Marubozu در زمینه روند بزرگتر برای تولید سیگنال های مثبت مهم است. تا پایان روندهای بالغ ، از تشکیلات Marubozu دوری کنید_ مگر این که مراتب ظاهر یک روند معکوس باشید.

 

 • Marubozu در مقابل الگوی Engulfing: تفاوت ها

الگوی کندلی Marubozu شبیه به الگوی Engulfing به نظر می رسد. به عنوان مثال ، هر دو الگو معمولاً دارای کندل های بزرگ و بلندی هستند که رد ایجاد آن ها نقش دارند. با این حال ، چند تفاوت مهم وجود دارد که به شما کمک می کند ین این دو تمایز قائل شوید.

الگوی کندلی Marubozu چیست؟

اول ، Marubozu یک _ کندلی است ، در حالی که Engulfing دو_ کندلی است. آیا ممکن است دومین کندل صعودی در بازار کریپتو،

یک Marubozu صعودی باشد؟ در تئوری امکان پذیر است. با این حال ، از نظر عملی محتمل نیست.

الگوی صعودی  Engulfing مفید است زیرا به پایین ترین حد جدید شکاف می دهد و درنتیجه بدنه ای ایجاد میکند که بدنه کندل قبلی را در برمی گیرد. در تئوری ، این ممکن است در کریپتو اتفاق بیفتد، اما بسیار نادر است. این به این دلیل است کریپتو 24 ساعت در روز و 7 روز هفته معامله می کند. معاملات پیوسته در حال انجام است که به معنای قیمت گذاری مستمر است.

 

برای شکاف ( gap) کریپتو، باید رویدادی وجود داشته باشد که سردرگمی در بازار ایجاد کند، مانند یک خبر مهم که باعث می شود نقدینگی کشیده شود. رد اصل ، ارئه دهندگان اصلی نقدینگی نگران یا سردرگم می شوند . پیشنهادات خود را پس می گیرند.

این نوع سناریو باید زمانی رخ دهد که یک کندل قدیمی بسته شده و یک کندل جدید در حال باز شده است. در نتیجه، این یک اتفاق بسیار نادر است.

علاوه بر این ، کندل در حال فرو بردن یک الگوی معکوس است. Marubozu تمای به یک الگوی ادامه دار دارد، مگر این که در انتهای یک روند ظاهر شود.

بنابراین، در تئوری، این امکان وجود دارد که Marubozu بتواند دومین کندل از یک الگوی Engulfing باشد؛ با این حال ، این بسیار بعید است.

 

 • سخن آخر

الگوی کندلی Marubozu به طور کلی برای ارزیابی احساسات بازار عالی است زیرا نشان دهنده ادامه روند فعلی است. هنگامی که این الگو در نمودار کریپتو مشاهده می شود ، به خصوص اگر در اوایل یک روند جدید باشد ، فشار خرید قیمت ارز دیجیتال را تحت فشار قرار میدهد و بنابراین به ترید بالاتر ادامه می دهد.

 

اگر Marubozu در انتهای یک روند بالغ مشاهده شد، مراقب باشد: می تواند نشان دهنده یک معکوس در کمین باشد؛ اگرچه شناسایی الگویی Marubozu آسان است ، اما سودمندی آن منوط به تجزیه و تحلیل مکان آن در یک روند بزرگتر است. رد حالی که این شاخص فنی می تواند پیش بینی های تحلیل در مورد جهت آینده قیمت را ارائه دهد ، معاملات ارزهای دیجیتال از شما می خواهد که مراقب چشم انداز وسیع باشد. استفاده از تحلیل بنیادی با ترکیبی از سایر شاخص های فنی به شدت توصیه می شود.

منبع: learn.bybit.com

مترجم: نگین آقامیری

همراه عزیز حوکوینی اگر علاقه‌مند هستید تا در مورد آمورش‌های معامله‌گری، پروژه‌ها و وایتپیر آلتکوین‌های مهم و جذاب بازار، اطلاعات جامع و مفیدی به دست بیارید، بر روی متن زیر کلیک کنید:

HoCoini

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0