تاریخچه قیمت بیت کوین

دسته بندی ها : اخبار ارز دیجیتال, بیت کوین, تحلیل بیت‌کوین 20 شهریور 1400 نگين آقامیری 108 بازدید

مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین

بیت کوین از زمان ایجاد خود درسال 2009 تا کنون پنج قله ی قابل توجهی را تاچ کرده است. تا به حال ، این ارز دیجیتال بالا ترین قیمت خود را تقریباً 64000 دلار آمریکا داشته است و استقبال از جریان اصلی را افزایش داده است. سفر قیمتی بیت کوین بی ثبات بوده و اغلب به رویداد های سیاسی ، اقتصادی و نظارتی واکنش نشان می دهد.

بیت کوین به طور متوسط سالانه 200 درصد رشد را تجربه کرده است.رویدادهایی مانند هک صرافی  Mt.Gox در سال 2014 و سقوط بازار سهام 2020 می تواند برخی از رفتارهای کوتاه مدت و میان مدت قیمت را توضیح دهد. در بلند مدت ، می تواند با نگاهی به مدل هایی که از تحلیل تکنیکال ، بنیادی و احساسی استفاده می کنند ، به نمای کلی تری از روند آن برسید.

 

برای تحلیل تکنیکال ، منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین و نظریه موج ابر، دو مدل جالب هستند. نظریه موج های فراگیر همچنین قیمت را با احساس سرمایه گذاران در مراحل چرخه ای مرتبط می کند. وقتی صحبت از تحلیل تکنیکال می شود، مدل های Stock to Flow و Metcalfe قیمت بیت کوین را به خوبی دنبال می کنند. در نهایت ، می توانید از ترکیبی از همه این روش ها برای به دست آوردن دیدی مناسب استفاده کنید.

 

مقوله

بیت کوین (BTC) با افزایش چشمگیر ارزش خود از سال 2009 توجه جهان را به خود جلب کرده است.

با این حال، همه این ها روند صعودی و افزایش قیمت نداشته است. بیت کوین نیز با افت و سقوط رو به رو شده است.

با وجود بی ثباتی،این ارز تاکنون از تمام دارایی های سنتی بهتر عمل کرده است . ترکیبی ازعوامل متعدد تاریخ قیمت بیت کوین را تشکیل می دهد و می توانید آن ها را با تکنیک ها و دیدگاه های مختلف مطالعه کنید.

 

نحوه تحلیل تاریخچه قیمت بیت کوین

 • تحلیل تکنیکال (TA)

استفاده  از داده های تاریخی قیمت و حجم برای تلاش و پیش بینی رفتار بازار در آینده.

برای مثال ، می توانید با در نظر گرفتن قیمت های 50 روز گذشته و میانگین آن ها، میانگین متحرک 50 روزه (SMA) ایجاد کنید. با ترسیم آن بر روی نمودار قیمت دارایی خود می توانید با SMA یه نتیجه برسید. به عنوان مثال: تصور کنید بیت کوین چند هفته تحت SMA50 روزه معامله می شود ، اما سپس از آن عبور می کند . این حرکت را می توان نشانه ی بهبود احتمالی قیمت دانست.

 

 • تحلیل فانتامنتال(FA)

استفاده از داده هایی که ارزش اساسی و ذاتی یک پروژه یا ارز را نشان می دهد و این نوع تحلیل بر عوامل خارجی و داخلی متمرکز است تا ارزش واقعی دارایی را تعیین کند. به عنوان مثال: می توانید معاملات روزانه بیت کوین را برای سنجش میزان محبوبیت شبکه بررسی کنید. اگر این عدد در طول زمان افزایش یابد، ممکن است نشان دهد که پروژه دارای ارزش است و قیمت می تواند افزایش یابد.

 

 • تحلیل بر اساس احساسات (SA)

استفاده از احساسات بازار برای حرکت قیمت ها ؛ احساسات بازار شامل احساسات و روحیه سرمایه گذاران نسبت به یک دارایی است. معمولاً می توانید این ها را به احساسات صعودی و نزولی طبقه بندی کنید. به عوان مثال: افزایش قابل توجه جستجوی گوگل در مورد خرید بیت کوین می تواند احساس مثبت بازار را نشان دهد.

 

چه فاکتور هایی بر تریدینگ اولیه بیت کوین تاثیر گذاشت؟

مورد بعدی برسی فاکتور های تاثیر گذار بر تریدینگ و قیمت بیت کوین است . این موارد از زمان شروع بیت کوین تغییر کرده است. در سال 2009 ، بیت کوین یک دارایی فوق العاده با نقدینگی (Liquidity) کم بود. تریدهای بدون نسخه (OTC)  بین کاربران در Bitcoin Talk و دیگر انجمن هایی انجام شد که بیت کوین را یک ارز غیر متمرکز می دانستند. گمانه زنی هایی که امروز شاهد آن هستیم نقش بسیار کمتری ایفا کرد.

 

ساتوشی ناکاموتو اولین Block را در 3 ژانویه 2009 با پاداش 50 بیت کوین استخراج کرد. او سپس در اولین ترید بیت کوین 10 بیت کوین را به هال فینی ارسال کرد. در 22 می 2010، قیمت بیت کوین هنوز کمتر از 0.01 دلار بود. آن روز همچنین اولین ترید تجاری بیت کوین با Laszlo Hanyecz انجام شد که دو پیتزا به قیمت 10000 بیت کوین خریداری کرد. در آن زمان کاربران در انجمن های Bitcoin Talk این خرید را یک امر جدید تلقی می کردند. این معامله با استفاده فعلی در تضاد است، جایی که می توانید کالاهای روزمره را به راحتی با یک ویزا کارت Binance خریداری کنید.

با افزایش قیمت و محبوبیت بیت کوین ، یک صنعت کوچک و غیرقابل کنترل به طور فزاینده ای در تسهیل معاملات مشارکت کرد. این ها شامل مبادلات کریپتوکارنسی ها و بازارهای وب عمیق بود. قیمت بیت کوین اغلب تحت تاثیر قرار می گرفت زیرا این بازارها و صرافی ها هک، بسته یا تحت کنترل قرار می گرفتند.برخی از صرافی های هک شده، ذخایر قابل توجهی از بیت کوین را در اختیار داشتند که باعث ایجاد شوک های قیمتی قابل توجه و عدم اعتماد بازار شد. ما بعداً این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

 

چه فاکتورهایی بر تریدینگ امروزه ی بیت کوین تاثیر گذار است؟

بیت کوین امروزه بیشتر به دارایی های سنتی مرتبط می شود تا قبل ؛ افزایش در خرده فروشی ، امور مالی و سیاست به این معناست  که عوامل بیشتری بر قیمت و معاملات بیت کوین تاثیر می گذارد. سرمایه گذاری نهادی در ارزهای مجازی نیز درحال افزایش است و به گمانه زنی ها نقش بیشتری می بخشد. این نکات به این معنی  است که عواملی که بر معاملات امروز بیت کوین تاثیر می گذارند اغلب با عوامل اولیه آن متفاوت است. بیایید در مورد برخی از بزرگترین ها صحبت کنیم.

 

 1. مقررات در حال حاضر بسیار بیشتر از روزهای اولیه بیت کوین است. با درک بیشتر دولت ها از کریپتوکارنسی ها و فناوری بلاکچین، کنترل آن ها افزایش می یابد . برخی تغییرات در قیمت بیت کوین مربوط به ممنوعیت BTC در یک کشور یا محبوبیت آن در کشور دیگر است.

 

 1. وضعیت اقتصاد جهانی در حال حاضر یک عامل مستقیم در قیمت و معاملات بیت کوین است. به عنوان مثال: افرادی که در کشورهای دارای تورم فوق العاده زندگی می کنند، به عنوان محافظتی در برابر تورم به کریپتوکارنسی ها روی آوردند. در نتیجه بحران اقتصادی ونزوئلا در سال 2016 ، ما شاهد حجم معاملات بی سابقه در Local Bitcoins در بولیوار ونزوئلا بودیم. سقوط بازار سهام 2020 شاهد آغازروند صعودی بیت کوین بود که بیش از یکسال به طول انجامید. بیت کوین در حال حاضر به عنوان یک ذخیره با ارزش ، بسیار شبیه به طلا تلقی می شود. وقتی اعتماد به نفس در سایر بخش های اقتصادی پایین است ، مردم این دارایی ها را خریداری می کنند.
تاریخچه قیمت بیت کوین

3. افزایش استقبال عمومی از شرکت های بزرگ می تواند باعث افزایش قیمت بیت کوین شود.


Square  ، Paypal، Visa و Mastercard  از کریپتوکارنسی ها حمایت می کنند و این باعث افزایش اعتماد پذیری سرمایه گذاران می شود.خرده فروشان حتی پرداخت های بیت کوین را نیط پذیرفته اند.قطع حمایت همچنین می تواند باعث فروش مجدد شود، مانند  اعلام ایلان ماسک در 17 می 2021 ، مبنی بر توقف پرداخت های بیت کوین توسط تسلا . در این مورد،قیمت از کمتر از 55000 دلار در هر BTC به تقریباً 48500 دلار در آن روز رسید.

4. افزایش سفته بازی و مشتقات باعث افزایش تقاضا در بازار شده است. تریدرها و سفته بازان به جای سرمایه گذاری و نگه داشتن BTC برای ارزش اصلی آن ، BTC را برای سود کوتاه معامله می کنند و باعث فشار نزولی بر قیمت می شوند. این بدان معناست که قیمت بیت کوین دیگر تنها بر اساس کاربرد آن نیست.

 

تاریخچه قیمت بیت کوین

از سال 2009، قیمت بیت کوین دارای نوسانات زیادی بوده است . عوامل ذکر شده در بالا همگی در سفر آن تا کنون موثر بوده اند. اگرچه قیمت درای فراز و نشیب بوده است،اما قیمت هنوز به طور چشمگیری بالاتر از زمان شروع آن است. وقتی بیت کوین را با  NASDAQ100  و طلا مقایسه می کنیم، می بینید که از این دو دارایی با عملکرد سنتی قوی بسیار پیشی گرفته است.همچنین می توانید نوسانات آن را مشاهده کنید، زیرا ضررهی سالانه بیت کوین نیز از نظر درصد بیشتر از زیان طلا و NASDAQ100 است.

(داده ها از @CharlieBilello)

تاریخچه قیمت بیت کوین

 

 • June2011: از قیمتی که در سال قبل فقط چند سنت اندازه گیری شد ، بیت کوین به $32 افزایش یافت. بیت کوین اولین روند صعودی خود را تجربه کرد و پس از آن با سقوط متوسط تا $10 مواجه شد.

 

 • April2013: پس از شروع سال تقریباً 13 دلاری ، بیت کوین اولین روند صعودی خود را در سال تجربه کرد و در10 آوریل 2013 به 260$ رسید. سپس قیمت در دو روز آینده کاهش یافت و به 45 دلار رسید.

 

 • December2013: تا پایان سال ، بیت کوین بین اکتبر و دسامبر تقریباً 10 برابر افزایش قیمت را تجربه کرده است. در ابتدای اکتبر، بیت کوین قبل از رسیدن به 1160 دلار، 125 دلار ترید می شد. تا18 دسامبر ، قیمت بار دیگر به  380دلار سقوط کرد.

 

 • December2017: پس از شروع قیمت تقریباً 1000 دلاری در ژانویه 2017، قیمت بیت کوین تا 17 دسامبر 2017 افزایش چشمگیری داشت و به زیر 20000 دلار رسید. این روند صعودی موقعیت بیت کوین را در جریان اصلی تقویت کرد و توجه سرمایه گذاران نهادی و دولت ها را به خود جلب کرد.

 

 • April2021: سقوط بازار سهام و بازار ارزهای دیجیتال در مارس 2020 منجر به افزایش مداوم قیمت تا 63000 دلار تا 13 آوریل 2021 شد و با بی ثباتی اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا، بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزشمند شناخته شد. BTC و بازار ارزهای دیجیتال در ماه می 2021 قبل از رکود در قیمت ، فروش قابل توجهی را تجربه کردند.

 

رویدادهای کوتاه مدت قیمت

تحلیل فانداممنتال و تکنیکال همیشه نمی توانند رفتار قیمتی را که مشاهده می کنیم توصیف کنن ، عوامل خارجی از جمله رویدادهای یاسی و اقتصادی، نقش های بزرگی ایفا می کنند که می توانید به صورت جداگانه آن ها را تجزیه و تحلیل کنید.

یکی از نمونه های جالب توجه، هک معروفی است که در روز های اولیه بیت کوین رخ داد.

(The Mt.Gox exchange back)

 

چگونه تاریخچه قیمت طولانی مدت بیت کوین را توضیح دهیم؟

 

در درازمدت، رویدادهای کوچکتر و کم اهمیت تاثیر ناچیزی بر قیمت دارند. به همین دلیل ، جالب است که به دنبال راه های دیگری برای توضیح مسیر مثبت کلی بیت کوین باشیم.یکی از گزینه ها مطالع مدل ها تحلیلی اسن که از تکنیک هایی که قبلاً در بالا ذکر کردیم استفاده می کند.

 

تحلیل فاندامنتال :Stock to Flow model

 

Stock to Flow model از عرضه محدودیت بیت کوین به عنوان شاخص احتمالی قیمت استفاده می کند. در سطح پایه ، بیت کوین تا حدودی شبیه طلا یا الماس است. با گذشت زمان، قیمت این دو کالا به دلیل کمیابی آن ها افزایش یافته است. این عامل به سرمایه گذاران اجازه می دهد از آن  به عنوان ذخیره ارزش استفاده کنند.


اگر کل عرضه جهانی موجود( سهام(Stock/ را بردارید و آن را بر مقدار کل تولید شده در سال (جریان/Flow) تقسیم کنید، می توانید از این نسبت برای مدل سازی قیمت بیت کوین در طول زمان استفاده کنید. ما از قبل می دانیم که میزان دقیق استخراج کنندگان  بیت کوین جدید و تقریباً چه زمانی آن ها رادریافت می کنند. به بیان ساده، بازده معاون در حال کاهش است و این باعث افزایش نسبت سهام به جریان Stock to Flow raito)) می شود. Stock to Flow با توجه به دقت آن در مدل سازی تاریخچه قیمت بیت کوین ، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در زیر می توانید تاریخچه 365 روزه SMA بیت کوین را ببینید و قیمت احتمالی آن در آینده را پیش بینی کنید

تاریخچه قیمت بیت کوین

این مدل اشکالاتی دارد. با گذشت زمان ، هنگامی که جریان بیت کوین به صفر برسد، در نهایت مدل شکسته می شود زیرا نمی توانید به صفر تقسیم کنید.این محاسبه پیش بینی های غیر قابل پیش بینی قیمت را نشان می دهد که تمایل به بی نهایت دارند.

 

تحلیل فاندامنتال :قانون Metcalfe

قانون Metcalfe یک اصل محاسباتی عمومی است که می توانید در شبکه بیت کوین نیز اعمال کنید.بر اساس این است که ارزش شبکه متناسب با مربع تعداد کاربران متصل است. هر چه تعداد افرادی که تلفن دارند بیشتر باشد، ارزش شبکه به طور تصاعدی بیشتر می شود.

تاریخچه قیمت بیت کوین

استفاده از ارزش شبکه NVM) Metcalfe ) استفاده دیگری از قانون Metcalfe را ارائه می دهد. شما می توانید با محاسبه ارزش بازار بیت کوین ((Bitcoin’s market cap و تقسیم آن بر فرمول تقریبی قانون Metcalfe ، نسبت را محاسه کنید . این فرمول از تعداد آدرس های منحصر به فرد فعال در یک روز خاص به عنوان وضعیت آماده برای کاربران شبکه اتفاده می کند. آدرس های منحصر به فرد به عنوان موجودی غیر صفر و همچنین انجام ترید در آن روز تعریف می شوند.

ارزش بیش از یک نشان می دهد که بازار بیش از حد ارزش دارد و کمتر از یک نشان دهنده ی کم ارزش تر بودن آن است با نمودار زیر از Crypto quant می توانید نحوه مشاهده بصری آن را تماشا کنید.نسبت NVM محور چپ است، در حالی که مقدار شبکه (Network Value) در سمت راست است.

تاریخچه قیمت بیت کوین

تحلیل تکنیکال:منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین

منحنی رشد لگاریتمی بیت کوین یک مدل تحلیل تکنیکی مربوط به سال 2019 است که توسط کول گارنر ایجاد شده است.نمودارهای قیمت استاندرد بیت کوین لگاریتمی (Log) را در بابر زمان خطی در محور X نشان می دهد.

 با این حال، اگر زمان را نیز وارد کنید، می توانید خطوط روند ساده ای را ترسیم کنید که با سطح بالای سه گاو و سطوح پشتیبانی یا حمایت بازار بیت کوین ((Bitcoin’s market cap مطابقت داشته باشد.

تاریخچه قیمت بیت کوین

این خطوط را می توان دوباره به نمودار قیمت اصلی ما تبدیل کرد و منحنی رشدی را که در اختیار ما قرار دارد با تاریخچه ی قیمت بیت کوین مطابقت دارد ، همان طور که در نمودار زیر Look Into Bitcoin مشاهده شده است.

تاریخچه قیمت بیت کوین

تحلیل تکنیکال : نظریه ابر موج (Hyperwave Theory)

نظریه Hyperwave توسط Tyler Jenks  توسعه داده شد و سعی می کند قیمت ها را از طریق احساسات سرمایه گذاران توضیح دهد. این نظریه نشان می دهد که احساسات بازار به طور مکرر بین بد بینی و خوش بینی حرکت می کند. این احساسات اغلب منجر به Hyperwave می شود که در آن قیمت قبل از برگشت به روند نزولی با گذشت زمان افزایش می یابد. اگرچه Jenks نظریه می دهد که الگوی ناشی از احساسات بازار است، نمودار فقط از تحلیل تکنیکی با داده های قیمت برای ترسیم خطوط روند خود استفاده می کند. طبق نظریه Hyperwave ، در هر چرخه بازار، هفت مرحله وجود دارد.

تاریخچه قیمت بیت کوین

در فازهای 1،5 و7 قیمت دارایی باید زیر خط مقاومت باقی بماند. در فازهای 2،3، 4و6 قیمت باید بالاتر از خطوط پشتیبانی یا حمایت باقی بماند. هر دارایی به طور کامل به قوانین پایبند نخواهد بود، اما شواهدی از الگوی موجود در برخی از بازارها وجود دراد. در زیر میتواند یک نمونه ی تقریبی از NASDAQ Composite 200 را مشاهده کنید که توسط ” لیا والد ” به صورت گرافیکی نشان داده شده است.

بیایید نگاهی به روند صعودی بیت کوین در سال 2017 بیندازیم. اگر روندهای نظریه Hyperwave را اعمال کنید، می بینید که جدا از مرحله اول ، نسبتاً متناسب است. همچنین می توانید افزایش قیمت را با سرعت فزاینده مشاهده منید، و به دنبال آن سقوط بزرگی که عمدتاً مراحل ذکر شده در بالا را دنبال می کند.

تاریخچه قیمت بیت کوین

در نهایت….

واضح است که می بینید نظریه های زیادی وجود دارد که سعی می کند تاریخچه قیمت بیت کوین را توضیح دهد. اما صرف نظر از پاسخ، رشد باورنکردنی ارزهای دیجیتال را نشان داده است. حتی در حوزه کریپتوکارنسی ها ، بیت کوین تا آگوست 2021 با 50% ارزش بازار تقریباً 50% بر بازار تسلط دارد.

دلایل این رشد عظیم شامل مبانی رمز ارز، احساس بازار و رویدادهای اقتصادی است. با این حال، عملکرد گذشته نشان دهنده ی نتایج آینده نیست.

درک این که چرا بیت کوین دارای چنین ترند قیمت بالایی بوده است مفید است، اما به ما نمی گوید که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد . وقتی با دید وسیع تری نگاه می کنیم، بیت کوین برای یک کلاس دارایی جدید که فقط 12 سال سن دارد به طرز باورنکردنی رشد کرده است.

 

اگر علاقه‌مند هستید تا در مورد آمورش‌های معامله‌گری، پروژه‌ها و وایتپیر آلتکوین‌های مهم و جذاب بازار، اطلاعات جامع و مفیدی به دست بیارید، بر روی متن زیر کلیک کنید:

وایتپیر آلتکوین‌های جذاب و مهم بازار

 

منبع: آکادمی باینسس

مترجم: نگین آقامیری

نگين آقامیری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0