شاخص ترس و طمع در بازار کریپتوکارنسی چیست؟

شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع در بازار کریپتوکارنسی چیست؟

شاخص ترس و طمع کریپتوکارنسی نمره ای از بازه ی 0 تا 100 را برای احساسات در بازار ارائه می دهد. این شاخص بر پایه ی CNNMoney برای تجزیه و تحلیل بازار می باشد.

ترس (نمره 0 تا 49) نشان دهنده ی کم ارزش بودن و عرضه ی مازاد در بازار است. طمع (نمره 50 تا100 ) نشان می هد که بیش از حد به ارز ها ارزش داده شه و حباب احتمالی وجود دارد. توجه به تغییرات در سطح ترس و طمع می تواند بخشی از استراتژی معاملاتی شما در هنگام انتخاب ورود یا خروج از بازار باشد که به طور کامل در این مقاله می پردازیم.

 

 • مقدمه

هنگام تصمیم در مورد خرید یا فروش خارج از بازار کریپتوکارنسی، یک معامله گر یا سرمایه گذار خوب همیشه به دنبال داده های حمایتی است. نمودارهایی وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد؛اصول اساسی را برای تجزیه و تحلیل و احساسات در بازار را در نظر بگیرید . با این حال ، مطالعه هر معیار شاخص موجود، کارآمد ترین استفاده از زمان نیست. با استفاده از شاخص ترس و طمع، ترکیبی از احساسات و معیارهای اساسی، نمایی از ترس و طمع بازار ارائه می شود. در حالی که نباید تنها به این شاخص اعتماد کنید، اما می تواند به شما در درک احساس کلی بازارهای کریپتوکارنسی کمک کند.

 

 • شاخص چیست؟

به طور سنتی، یک شاخص چندین نقطه داده را گرفته و آن ها در یک اندازه گیری آماری واحد، ترکیب می کند.

شاید تا به حال نام (DJIA) Dow Jones Industrial Average  را شنیده باشید، یک شاخص معروف که بازار سهام را دنبال می کند.

DJIA ترکیبی از وزن 30 شرکت بزرگ است که در بورس های اوراق بهادر ایالت متحده ذکر شده است و سرمایه گذاران می توانند DJIA را بخرند تا به صورت ترکیبی از سهام این شرکت ها مطلع شوند.

شاخص ترس و طمع نیز اندازه گیری وزنی از داده های بازار است ، اما شباهت ها به همین جا ختم می شود. شاخص ترس و طمع چیزی نیست که بتوانید خریداری کنید. این فقط یک شاخص بازار است که می تواند تحلیل شما از بازار را تکمیل کند.

 

 • شاخص بازار چیست؟

شاخص های بازار تحلیل داده های بازار را برای معامله گران و سرمایه گذاران آسان می کند. شاخص ها در همه اشکال  تحلیل بازار وجود دارند. تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و تحلیل احساسات. اگر قبلاً تجزیه و تحلیل فنی TA)) را آزمایش کرده اید، احتمالاً قبلاً تجربه ای در مورد شاخص ها داشته اید. این ها از میانگین متحرک ساده تا الگوهای نمودار پیچیده مانند ابرهای ایچی موکو متغییر است. شاخص های (TA) با تجزیه و تحلیل قیمت ها ، حجم معاملات و سایر روندهای آماری در ارتباط هستند . شاخصهای تحلیل بنیادی رویکردی متفاوت اتخاذ می کنند. وقتی در مورد یک توکن یا سهام تحقیق می کنید، اساساً سعی می کنید ارزش اساسی پروژه را تعیین کنید. به عنوان مثال، تحقیقات شما می تواند شامل تعداد کاربران و ارزش کل بازار در یک شاخص باشد.

علاوه بر این ، ما شاخص های احساس بازار را داریم که احساسات و افکار سرمایه گذاران و معامله گران را اندازه گیری می کند. شاخص ترس و طمع تنها یکی از این ها است و نمونه های دیگر شامل The ball and Bear Index از Augmento و Whale Alert

است که انتقال های بزرگ از نهنگ ها را در بازارهای کریپتوکارنسی دنبال می کند. تا حدودی، تحقیقات کریپتوکارنسی به شدت به تحلیل رسانه های اجتماعی ، جامعه و افکار عمومی متکی است. به همین دلیل، تجزیه و تحلیل احساسات می تواند برای این کلاس از دارایی مفید باشد.

 

 • شاخص ترس و طمع به معنای دقیق چیست؟

 

شاخص ترس و طمع، سبدی از گرایش ها و شاخص های مختلف بازار را تجزیه و تحلیل می کند تا مشخص شود که شرکت کنندگان در بازار احساس حرص و طمع می کنند یا می ترسند. نمره 0 نشان دهنده ی ترس شدید است، در حالی که 100 نشان دهنده ی حرص و طمع شدید است. نمره ی 50 نشان می دهد که بازار تا حدودی خنثی است.

 

بازار ترسناک می تواند نشان دهنده کم ارزش بودن ارزها باشد. ترس زیاد در بازار می تواند منجر به گران فروشی و ترس بیش از حد شود. ترس لزوماً به این معنا نیست که بازار وارد یک روند نزولی بلند مدت شده است . در عوض، می توانید آن را به عنوان یک مرجع کوتاه مدت یا میان مدت برای احساسات کلی بازار در نظر بگیرید.

حرص و طمع در بازار وضعیت برعکس آن است.اگر سرمایه گذاران و معامله گران حریص باشند، امکان افزایش ارزش افزوده و حباب وجود دارد. وضعیتی را تصور کنید که FOMO باعث می شود سرمایه گذاران بازار را پامپ کنند و قیمت بیت کوین را بیش از حد ارزیابی کنند. به عبارت دیگر، افزایش حرص و طمع ممکن است منجر به تقاضای بیش از حد شود و به طور مصنوعی قیمت را افزایش دهد.

 

 • شاخص ترس و طمع چگونه کار می کنند؟

Alternate.me ، هر روز یک مقدار جدید را از 0 تا 100 می کند. از ژانویه 2021 ، شاخص ترس و طمع فقط از اطلاعات مربوط به بیت کوین استفاده می کند. به دلیل این امر با بازار کریپتوکارنسی به طور کلی در مورد BTC ارتباط قابل توجه به قیمت و احساسات است. در آینده برنامه هایی برای پوشش سایر ارزها مثال (ETH) Ether و BNB وجود دارد.

شاخص ترس و طمع در بازار کریپتوکارنسی چیست؟

می توانید شاخص را  به دسته های زیر تقسیم کنید:

 • 0_24 : ترس شدید (نارنجی)
 • 25_49 :ترس (زرد)
 • 50_74: طمع (سبز روشن)
 • 75_100 : طمع شدید (سبز)

 

این شاخص با ترکیب پنج عامل مختلف وزن دارد در بازار، ارزش  را محاسبه می کند. بیایید یک نگاهی بیندازیم:

1.    نوسان (Volatility) 25% شاخص)

نوسانات ارزش فعلی بیت کوین را با میانگین های 30 و 90 روز گذشته اندازه گیری می کند. در این جا، این شاخص از نوسانات به عنوان پایه ای برای عدم قطعیت در بازار استفاده می کند.

 

2.    شتاب/ حجم بازار Market momentum / Volume ( 25% شاخص)

حجم معاملات فعلی بیت کوین و شتاب بازار با مقادیر متوسط 30 و 90 روزه قبلی مقایسه شده و سپس ترکیب می شوند. خرید مداوم با حجم بالا نشان دهنده ی احساس مثبت یا حریصانه در بازار است.

 

3.    رسانه های اجتماعی ( Social media) 15% شاخص)

 

این عامل تعداد هشتگ های تویتر مربوط به بیت کوین و به طور خاص، میزان تعامل آن را بررسی می کند. به طور معمول ، میزان مداوم و غیر معمول زیاد تعاملات بیشتر به طمع بازار مربوط می شود تا ترس.

 

4.    تسلط بر بیت کوین ( Bitcoin dominance) ( 10% از شاخص)

این ورودی میزان تسلط BTC  بر بازار را اندازه گیری می کند. افزایش تسلط بر بازار نشان می دهد که سرمایه گذاری جدید روی سکه و تخصیص مجدد وجوه از طریق آلت کوین ها انجام شده است.

 

5.    ترند های گوگل Google Trends 10% از شاخص

 

این شاخص جستجوهای مربوط به BTC در گوگل را نشان می دهد. به عنوان مثال ، افزایش جستجوهای “کلاهبرداری بیت کوین” نشان دهنده ی ترس بیشتر در بازار است.

6.    نتایج نظرسنجی Survey results (15% از شاخص)

این ورودی در حال حاضر موقت است و مدتی است که متوقف شده است.

 

چرا شاخص ترس و طمع مفید است؟

شاخص ترس و طمع می تواند از ابزار ارزشمندی برای برسی تغییرات احساسات بازار باشد. نوسانات بزرگ ممکن است فرصتی برای ورود یا خروج قبل از ادامه روند بازار توسط سایر بازارها ایجاد کند. ما می توانیم با برسی سه ماه گذشته کل ارزش بازار کریپتوکارنسی در مقابل ارقام شاخص، نمونه کوتاهی از این موضوع را مشاهده کنیم.

شاخص ترس و طمع در بازار کریپتوکارنسی چیست؟

نقطه 1، 26 آوریل 2021 را نشان می دهد، پایین ترین نوسان ارزش شاخص از 73 (طمع) تا 27 (ترس) را نشان می دهد. نقطه ی 2 شروع  یک اسلاید دیگر را در 12 می 2021 از 68 (طمع) تا 26 (ترس) را نشان می دهد. با مقایسه این تغییرات با ارزش کل بازار، می توانیم ببینیم که آیا این امر با بازار کریپتوکارنسی مطابقت دارد یا خیر.

نقطه ی 1، دوباره 26 آوریل را نشان می دهد که از 1.78 تریلیون دلار شروع می شود و قبل از صعود به قله 2.53 تریلیون دلار در 12 می به پایین بر می گردد. وقتی بازار حریص تر می شود ، کل ارزش بازار تا زمانی که به حداکثر خود برسد افزایش می یابد. در بیشترین حد، احساسات بار دیگر به شدت کاهش می یابد.

با مثال ما، این شاخص در یافتن فرصت خرید و پیش بینی فروش در بازار مفید بوده است. با استفاده از این شاخص، می توانید بررسی کنید که آیا واکنش های احساسی شما بیش از حد بزرگ هستند یا مطابق با بازار هستند. اما آیا همیشه برای هر شرایطی مفید خواهد بود؟ به احتمال زیاد، نه !

 

 • آیا می توانم از شاخص برای تجزیه و تحلیل بلند مدت استفاده کنم؟

این شاخص در تجزیه و تحلیل طولانی مدت چرخه های بازار کریپتوکارنسی به خوبی عمل نمی کند.

در  بازار گاوی و یا بازار خرسی، چرخه های متعددی از ترس و طمع وجود دارد. این سوییچ ها برای معامله گران نوسانی مفید است. با این حال، برای سرمایه گذارانی که می خواهند سهام خود را حفط کنند، پیش بینی تغییر از بازارصعودی به بازار خرسی فقط از طریق شاخص ، دشوار خواهد بود.

برای به دست آوردن چشم انداز بلند مدت، باید جنبه های دیگر بازار را تحلیل کنید.

مثل همیشه، توصیه شده است که فقط، یک شاخص یا یک سبک تحلیل نکنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از سرمایه گذاری هر گونه تحقیق خود را (DYOR) انجام دهید و فقط آن چیزی را که می توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید.

 

 • حرف آخر

شاخص ترس و طمع راهی ساده برای جمع آوری و جمع بندی طیف وسیعی از معیارهای بنیادی بازار است.

به جای این که خودتان این کار را انجام دهید ، می توانید برای ردیابی رسانه های اجتماعی، گوگل ترندها و سایر آمارها بر نشانگر تکیه کنید. اگر می خواهید آن را در تجزیه و تحلیل خود بگنجانید، آن را با معیارها و شاخص ها های دیگر تکمیل کنید تا دید متعادل تری داشته باشید.

اگر علاقه‌مند هستید تا در مورد آمورش‌های معامله‌گری، پروژه‌ها و وایتپیر آلتکوین‌های مهم و جذاب بازار، اطلاعات جامع و مفیدی به دست بیارید، بر روی متن زیر کلیک کنید:

وایتپیر آلتکوین‌های جذاب و مهم بازار

 

منبع: academy.binance.com

مترجم: نگین آقامیری

HoCoini

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0