معاملات Spot چیست و چه مزیتی دارد؟

معاملات Spot چیست و چه مزیتی دارد؟

اسپات تریدینگ شامل خرید یا فروش مستقیم ابزارها و دارایی های مالی مانند کریپتوکارنسی ها ، فارکس، سهام یا اوراق قرضه است. تحویل داراریی اغلب فوری است.معاملات اسپات در بازارهای اسپات، مستقیماً بین معامله گران انجام می شود. هنگام ترید در بازارهای اسپات فقط می توانید از دارایی های خود استفاده کنید. (هیچ اهرم یا مارجینی وجود ندارد.)

مبادلات متمرکز برای اسپات تریدینگ، رعایت مقررات ، امنیت، نگهداری و سایر عوامل را برای سهولت معاملات مدیریت می کند. در مقابل، صرافی ها هزینه تراکنش ها را می گیرند. مبادلات غیر متمرکز خدمات مشابهی را ارئه می دهند اما از طریق قراردادهای هوشمند بلاکچین.

 

بازار Spot چیست؟

بازار اسپات یک مالی است که برای عموم آزاد است و در آن دارایی ما بلافاصله معامله می شود.

خریدار، دارایی را با ارزهای فیات یا وسیله مبادله دیگری از فروشنده خریداری می کند. تحویل دارایی اغلب فوری است؛ اما این بستگس به آن دارد چه چیزی ترید می شود.

بازارهای اسپات نیز به عنوان بازارهای نقدی شناخته می شوند زیرا معامله گران پیش پرداخت را انجام می دهند. بازارهای اسپات به اشکال مختلف ظاهر می شوند و شخص ثالث که به عنوان صرافی شناخته می شود، معمولاً ترید را تسهیل می کند. همچنین می توانید مستقیماً با دیگران در معاملات بدون نسخه (OTC) معامله کنید.

 

اسپات تریدینگ چیست؟

اسپات تریدرها سعی می کنند با خرید دارایی ها و به امید افزایش ارزش آن ها در بازار سود کسب کنند.

آن ها می توانند دارایی های خود را بعداً در بازار اسپات باافزایش قیمت بفروشند. اسپات تریدرها نیز می توانند بازار را کوتاه کنند.

این فرایند شامل فروش دارایی های مالی و خرید مجدد بیشتر در صورت کاهش قیمت است.

قیمت فعلی بازار یک دارایی به عنوان قیمت لحظه ای شناخته می شود. با استفاده از اردر گذاشتن، می توانید دارایی های خود را فوراً با بهترین قیمت موجود خریداری یا بفروشید. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت بازار در حین اجرای اردر شما تغییر نکند.

همچنین ممکن است حجم کافی برای پر شدن اردر شما به قیمت دلخواه وجود نداشته باشد. یه عنوان مثال، اگر اردر شما برای ((ETH10 با قیمت لحظه ای است اما فقط 3 عدد از آن ارائه می شود، باید بقیه اردر خود را با ETH با قیمت متفاوت پر کنید.

قیمت های لحظه ای اسپات در زمان واقعی به روز می شوند و با تطابق سفارشات یا اردرها تغییر می کنند.

معاملات نقدی فرابورسی متفاوت عمل می کنند. شما می تتوانید مبلغ و قیمت ثابت را مستقیماً از طرف دیگیری بدون دفترچه ی سفارش تضمین کنید.

بسته به دارایی، تحوی فوری یا معمولاً ظرف دو روز می باشد . بازار رمز ارزها قبلاً ارزها را از طرفین پول نقد یا سپرده منتقل می کرد اما در حال حاضر با سیستم های دیجتالی ، تحویل تقریباً بلافاصله ای انجام می شود.

با این حال بازارهای کریپتوکارنسی  بلافاصله ای انجام می شود.

با این حال بازارهای کریپتوکارنسی 24 ساعته و 7 روزه فعالیت می کنند و معمولاً معاملات فوری را امکان پذیر می کنند. معاملات Peer_to_Peer می تواند زمان بیشتری برای تحویل طول بکشد .

 

مبادلات متمرکز

مبادلات به دو صورت متمرکز و غیر متمرکز انجام می شود.یک صرافی متمرکز معاملات دارایی هایی مانند کریپتوکارنسی ها ، فارکس و کالا ها را مدیریت می کند. این صرافی به عنوان واسطه بین فعالان بازار و به عنوان حافظ دارایی های معامله شده عمل می کند. برای استفاده از مبادله متمرکز، باید حساب خود را با فیات یا کریپتوکارنسی که می خواهید معامله کنید ، بارگذاری کنید.

یک صرافی متمرکز جدی باید مطمئن شود که معاملات بدون مشکل انجام می شود. سایر مسئولیت ها شامل رعایت مقررات KYC (مشتری خود را بشناسید) ،  قیمت گذاری عادلانه، امنیت و حفاظت از مشتری است. در مقابل ، صرافی هزینه معاملات و سایر فعالیت های تجاری را دریافت می کند. به همین دلیل صرافی ها می توانند در هر دو بازار صعودی و نزولی سود ببرن ، به شرط این که کاربران و حجم معاملات کافی داشته باشند.

 

مبادلات غیر متمرکز

مبادله ی غیر متمرکز DEX)) نوع دیگری از مبادله است که بیشتر با کریپتوکارنسی ها دیده می شود. یک DEX بسیاری از خدمات اولیه ی مشابه یک صرافی متمرکز را ارائه می دهد. با این حال، DEX ها با استفاده از فناوری بلاکچین سفارشات خرید و فروش را مطابقت می دهند. در بیشتر موارد، کاربران DEX نیاز به ایجاد حساب ندارند و می توانند بدون نیاز به انتقال دارایی ها به DEX، مستقیماً با یک تجارت کنند. معاملات مستقیماً از طریق کیف پول تریدرها از طریق قراردادهای هوشمند انجام می شود. این ها قطعاتی هستند که خودشان روی بلاکچین اجرا می شوند. بسیاری از کاربران تجربه ی DEX را ترجیح می دهند زیرا حریم خصوصی و آزادی بیشتری نسبت به مبادله ی استاندارد ارائه می دهد . با این حال، این انر با یک معامله همراه است. به عنوان مثال، در صورت بروز مشکل، عدم وجود KYC و پشتیبانی مشتری و … می تواند مشکل ساز باشد.

برخی از DEX ها از مدل Order Book استفاده می کنند، مانند : Binance DEX.

 

تفاوت بین بازر اسپات و نیوچرز چیست؟

قبلا اشاره کردیم که در بازارهای اسپات با تحویل تقریباً فوری معاملات انجام می شود. از سوی دیگر بازار نیوچرز دارای قراردادهایی است که در تاریخ آینده پرداخت می شود. خریدار و فروشتنده موافقت می کنند که مقدار معینی از کالا را در آینده با قیمتی مشخص مبادله کنند. وقتی قرارداد در تاریخ تصویه به سر رسید، خریدار و فروشنده معمولاً به جای تسلیم دارایی به تصویه نقدی می رسند.

 

چگونه می توان در صرافی Binance  ترید در بازار اسپات کرد؟

شما می توانید پلت فرم معاملاتی را با قراردادن مووس روی ترید ( Trade) و کلیک روی (Classic) در صفحه ی اصلی Binance پیدا کنید.

معاملات Spot چیست و چه مزیتی دارد؟

اکنون نمای معاملاتی کلاسیک را مشاهده کنید که شامل چند بخش است.

 1. این گزینه به شما امکان می دهد جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین لازم نیست کریپتوکارنسی ها را با فیات خریداری کنید. همچنین می توانید آن ها را با سکه ها و توکن های دیگر در بازار مبادله کنید.
 2. در این جا نمای نمودار را با داده های قیمت تاریخی قابل تنطیم مشاهده خواهید کرد.
 3. دفترچه سفارش، همه سفارشات خرید و فروش دارایی را در بازار می گذارید، پایین ترین قیمت پیشنهادی را دریافت می کنید. اگر سفارش شما هنوز به حجم بیشتری برای پر شدن نیاز دارد، به پایین ترین قیمت درخواست بعدی می رسد.
 4. این بخش جایی است که شما سفارشات خرید یا فروش خود را ایجاد می کنید.

 

مزایا و معایب بازار Spot

 • مزایا
 1. قیمت ها شفاف بوده و تنها به عرضه و تقاضای بازار وابسته است. این جنبه در تضاد با بازار فیوچرز است.
 2. مشارکت در اسپات تریدینگ به دلیل قوانین ساده، پاداش ها و خطرات آن بسیار ساده است. هنگامی که 500 دلار در بازار اسپات در BNB سرمایه گذاری می کنید. می توانید ریسک خود را بر اساس قیمت ورود به راحتی محاسبه کنید.
 3. شما می توانید ” Set & Forget” کنید. نیازی به نگرانی در مورد Liquid شدن ندارید. هر زمان که بخواهید می توانید یک ترید را شروع کرده یا از آن خارج شوید، همچنین لازم نیست سرمایه گذاری خود را مدام برسی کنید ، مگر این که بخواهید معاملات کوتاه مدت انجام دهید.

 

 • معایب
 1. سود احتمالی در معاملات Spot بسیار کمتر از معاملات Futures یا Margin است.

 

حرف آخر

اسپات تریدینگ یکی از رایج ترین روش مالی معاملات افراد ، به ویژه مبتدیان است . اگرچه این امر ساده است، اما همیشه خوب است

که از مزایا و معایب و استراتژی های بالقوه آن آگاهی بیشتری داشته باشد. جدا از اصول اولیه، باید ترکیب دانش خود را با تحلیل تکنیکال واحساسی در نظر بگیرید.

پیشنهاد میکنیم سایر مقاله‌های آموزشی حوکوینی رو با کلیک بر روی متن زیر مطالعه کنید:

آموزش‌های جامع ارزهای دیجیتال

 

منبع: آکادمی بایننس

مترجم: نگین آقامیری

HoCoini

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0