اینترنت کامپیوتر (ICP) چیست و چگونه می خواهد غول‌های فناوری را از بین ببرد؟!

دسته بندی ها : آلتكوين 26 خرداد 1400 نگين آقامیری 148 بازدید

اینترنت کامپیوتر (ICP) چیست؟

اینترنت کامپیوتر یک پلتفرم رایانه ای با منبع باز است که توسط بنیاد DFINITY ساخته شده است و به منظور مقابله با برخی از چالش های اساسی امروزه مانند ضعف امنیت سیستم ، سو استفاده از داده های شخصی کاربر ، انحصار در خدمات اینترنت می باشد .

هدف آن ایجاد یک اینترنت مدرن است که بتواند تقریباً از هر مقیاس کاربردی میزبانی کند. از قرارداد های هوشمند ساده تا برنامه های Defi گرفته تا سیستم عامل های صنعتی و سازمانی. این سیستم به لحاظ نظری قادر است از تمام داده های نرم افزاری بشریت در قرارداد های هوشمند میزبانی کند.

این پروژه در سال 2015 تاسیس و برای اولین بار اعلام شد و چندین مرحله ی تامین مالی در طول سال 2018 انجام داد. در مجموع 195 میلیون دلار جمع آوری شد . رشد و توسعه ی اینترنت کامپیتر در حال حاضر تحت نظارت بنیاد DEFINITY یک موسسه ی غیر انتفاعی مستقر در زوریخ ، با دفاتر در پالو آلتر ، سانفرانسیسکو، توکیو و تیم های از راه دور در سطح جهان نظارت می شود.

فراتر از این ، در حال حاضر این پلتفرم توسط جامعه ی گسترده ای از توسعه دهندگان که قادر به استفاده از منابع توسعه دهنده DFINITY برای ساخت و راه اندازی نرم افزار خود در اینترنت کامپیوتر هستند، بیشتر در حال ایجاد است.

اینترنت کامپیوتر چگونه کار می کند؟

اینترنت کامپیوتر بر روی یک پروتکل غیر متمرکز جدید معروف به پروتکل اینترنت کامپیوتر (ICP) ساخته شده است، که ترکیبی از قدرت محاسبه جمع تعداد زیادی از گره های رایانه ای است و یک پلتفرم رایانه ای واحد ایجاد می کند که قادر به پشتیبانی از برنامه های کاربردی از هر مقیاس و پیچیدگی است.

با استفاده از اینترنت کامپیوتر ، قرارداد های هوشمند به واحد های کد امن تفکیک می شوند ،معروف به “Canisters” ، واحد های محاسباتی هستند که به عنوان برنامه های کاربردی یا عملکرد های جداگانه عمل می کند . کاربران نهایی می توانند از طریق یک ورودی با این Canisters ها ارتباط برقرار کند و تجربه های کاربری آن ها تقریباً شبیه اینترنت امروزی خواهد بود.

برخلاف اینترنت سنتی، اینترنت کامپیوتر به جای تکیه بر زیر ساخت های متمرکز ، مستقیماً میزبان و سرویس دهنده برنامه ها و داده ها است. در لایه پایین آن ، شبکه از مراکز داده می تواند گره هایی را اجرا کند که پروتکل  ICP را اجرا می کنند. پس این گره ها را می توان به زیر  شبکه هایی مرتب کرد که برای میزبانی از Canisters ها ی نرم افزاری استفاده می شود و کاربران می توانند به عنوان بخشی از تجربه  وب خود با آن ها  ارتباط برقرار کنند.

از مارس 2021 ، این پلتفرم شبکه اصلی نیمه عمومی خود را راه اندازی کرد و مراکز داده و توسعه دهندگان در حال استفاده هستند. رمز ICP هنوز در صرافی ها معامله نمی شود، اما چندین محصول آتی ICP (معروف به IOU) سیستم عامل های مختلف تبادل از جمله MXC را معامله می کنند.

یک نقشه راه 20 ساله برای این پروژه اخیراً توسط بنیاد DFINITY فاش شد ، در زیر خلاصه ای از اهداف آن آورده شده.

 • ظرف پنج سال:مدارس در مورد رایانه اینترنتی و MOTOKO(زبان برنامه نویسی آن) آموزش می دهند.
 • ظرف ده سال: اینترنت کامپیوتر در راهی بای پیشی گرفتن از اکوسیستم اختصلصی بسته اینترنت بزگ Big Tech خواهد بود. بودجه همپنان از شرکت های اینترنتی قدیمی به ICP هدایت می شود و Defi هم تراز با فناوری سنتی مالی خواهد بود.
 • ظرف بیست سال: ICP ، بزرگتر از اینترنت امروز است . بیشتر زیرساخت هام مهم جامعه در آن میزبانی خواهد شد و افراد در سراسر جهان از بهبود خصوصی و حریم خصوصی به طور گسترده تری بهره مند خواهد شد.

چه چیزی اینترنت کامپیوتر را خاص می کند؟

برخلاف سیستم عامل های رقیب، کاربر هزینه خروجی محاسبات های قرارداد های هوشمند را در اینترنت کامپیوتر پرداخت نمی کند.

این قرارداد ها از قبل با چرخه “Cycle” ها شارژ می شوند و در عوض هزینه های محاسبات خود را از طریق مدل “Reversegas” پرداخت می کنند.

این مزایای مختلفی دارد. برای اولین بار، کاربران برای تعامل با ICP نیازی به داشتن کریپتوکارنسی ها ندارند.کاربران حتی نیازی به دانستن این ندارند که خدماتی که با آن ها ارتباز برقرار می کنند ، مبتنی بر فناوری های غیرمتمرکز است و این فرایند را به تجربه ای یکپارچه از آنچه امروز به آن عادت کرده اند، تبدیل می کند.

در عوض ، مراکز داده خدمات خود را به صورت توکن ICP دریافت می کنند . برخی از این علامت ها برای شارژچرخه های   Canister استفاده می شوند. به عنوان منبع محاسباتی اینترنت کامپیوتر ، چرخه ها با استفاده از هر Canister به تدریج تخلیه می شوند و باید مرتباً پرشوند . هزینه چرخه توسط سیستم حاکمیت شبکه تعیین می شود و باید با گذشت زمان به سمت یک مقدار پایدار،متمایل شود.

این سیتم حاکمیتی، معروف به سیستم Nervous  (NNS) براسی اولین بار توسط بنیاد DFINITY در سپتامبر 2020 آشکار شد.NNS مسئول ، کنترل، پیکربندی و مدیریت شبکه است. برای مشارکت در حاکمیت شبکه کاربران باید توکن های ICP را برای مدت زمان مشخص قفل کنند. این فرایند ، “Nervous” را ایجاد می کند که به کاربران امکان رای دادن  در مورد پیشنهاد های حاکمیت را می دهد تا به شکل گیری شبکه و کسب پاداش کمک می کند.

اینترنت کامپیوتر با مکانیسم اجماع چهار لایه مبتنی بر اثبات سهام (POS) تغذیه می شود.این شامل یک لایه هویت ، یک لایه چراغ تصادفی ، یک لایه بلاکچین و یک لایه اسناد رسمی است. در کنار هم این لایه ها امنیت و مقاومت قابل اثبات را در برابر بردار های حمله، مانند حملات (Sibil و 51%) فراهم می کنند در حالی که عدم متمرکز بودن را حفظ می کنند و اطمینان حاصل می کند که شبکه می تواند میلیون ها شرکت کننده را پشتیبانی کند.

پروژه اینترنت کامپیوتر توسط یکی از گسترده ترین تیم ها در فضای کریپتوکارنسی در حال کار است.

اینترنت کامپیوتر چگونه با Etherueum مقایسه می شود؟

برخلاف اتریوم ، که به نظر می رسد مجموعه فناوری را برای برنامه های غیر متمرکز (DAPPS) فراهم می کند که عمدتاً مربوط به جابه جایی و استفاده از دارایی های دیجیتال (مانند توکن های ETH و ERC_20) است، اینترنت کامپیوتر وظیفه دارد با اختصاص هویت های خاص به داده ها ، اینترنت سنتی را جایگزین کند.

در یک طرف ، اتریوم از قرارداد های هوشمن برای اجرای خودکار توافق ها و اقدامات استفاده می کند.از طرف دیگر، اینترنت کامپیوتر از Consiter ها استفاده می کند ، که بسیار شبیه به قرارداد های هوشمند هستند ، اما ساخته شده اند تا فوق العاده مقیاس پذیر باشند.

علاوه بر این ها ، سیستم عامل  از نظر سرعت و کارایی تفاوت قابل ملاحظه ای دارند. در حالی که اتریوم در حال حاضر از هزینه های معامله نسبتاً بالا و زمان تایید معامله (Confirmation) کند (عمدتاً به دلیل ازدحام ) رنج می برد، اما توان انبوه اینترنت کامپیوتر اطمینان حاصل می کند که به لطف نوآوری رله های آستانه ای این مشکل برطرف خواهد شد. با توجه به این نکته، هنگام مقایسه اینترنت کامپیوتر با وضعیت فعلی اتریوم ، این مزایای عملکردی مشاهده می شود. با راه اندازی تدریجی Ethereum20 ، این تفاوت ها می تواند به میزان قابل توجهی تغییر پیدا کند.

 

اگر در مورد سایر پروژه‌ها و وایتپیر آلتکوین‌های مهم و جذاب بازار میخواهید اطلاعات جامع و مفیدی به دست بیارید، بر روی متن زیر کلیک کنید:
وایتپیر آلتکوین‌های جذاب و مهم بازار

 

نویسنده: Daniel Phillips
منبع: کوین مارکت‌کپ
مترجم : نگین آقامیری
نگين آقامیری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0