ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa) چیست؟

دسته بندی ها : آلتكوين 23 فروردین 1400 نگين آقامیری 84 بازدید

Amrit Kumar،Jia Yuoqi ،Max Kuntelia  و Pratee Saxena، اولین بلاکچین را در سال 2016 با بازده بالا تأسیس کردند که قادر به پردازش هزاران واکنش در ثانیه است. برای پیاده سازی این ویژگی از Sharding استفاده می کنند؛ هر چه شبکه گسترده تر باشد نرخ معاملات نیز بزرگ تر می شود . این پلتفرم برای اجرای بسیاری از امکانات مبتنی بر بلاکچین از جمله برنامه های غیر متمرکز بر داده مفید است. از آن جا که توسعه Zilliqa مبتنی بر اصل Sharding است ، بیایید نگاهی عمیق تر به معماری بلاکچین Shard شده داشته باشیم.

ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa) چیست؟

Sharding چیست؟

به طور کلی ،Sharding یک روش تقسیم پایگاه داده است. شبکه های بلاکچین معمولاً از آن برای دستیابی به مقیاس پذیری استفاده   می کنند ( یعنی اجازه می دهند تا شبکه ها همزمان تعداد بیشتری تراکنش را پردازش کنند.)  به پارتیشن های کوچک تر در شبکه بلاکچین اصطلاحاً ” Shards” گفته می شود؛ شایان به ذکر است که اگرچه هر Shard کوچک شامل داده های خاص خود است اما هیچ یک از آن ها به داده های دیگر وابسته نیستند .

مزیت اصلی Sharding این است که: بلاکچین نیاز به ذخیره و پردازش از اطلاعات معاملات فقط از طریق گره های یک قطعه ی Shard دارد؛ در غیر این صورت ،اطلاعات از تمام گره های شبکه عبور می کنند؛ این امر منجر به کند و کند تر شدن شبکه با هر شرکت کننده ی جدید می شود. Sharding با شکستن یک زنجیره ی واحد به چندین زنجیره همزمان این مسئله را حل می کند.

معنای Sharding  در واقع ایجاد یک روش عملی برای انجام تقسیم بندی افقی پایگاه داده است. اصولاً پارتیشن ها به عنوان ردیفی کار  می کنند که هر ردیف با توجه به اهداف مشخصی که برای آن طبقه بندی می شود؛ دسته بندی می شود. به عنوان مثال، ممکن است یکی ازShard  ها برای نگهداری سوابق برخی از معاملات اختصاص یابد.

بیایید سعی کنیم این را با کمک یک مثال واقعی درک کنیم، فرض کنیم زنجیره ی بلاک برای ذخیره سازی سوابق مربوط به معاملات املاک و مستقلات اجاره شده، استفاده شده است ؛کل معامله را می توان بین چندین خرده Shard توزیع کرد. یک Shard ممکن است با نام مشتری مطابقت داشته باشد. Shard  دیگر ممکن است با کلید های دیجیتالی که یک مستاجر هنگام پرداخت اجاره دریافت می کند، مطابقت داشته باشد. لازم به یاد آوری است که معماری Sharding خصوصیات اصلی دفتر غیر متمرکز را حفظ می کند. هر Shard به گونه ای طراحی شده است که می تواند در میان سایر Shard ها به اشتراک گذاشته شود.

 

چگونهZilliqa Leverage ها از Sharding استفاده می کنند؟

Zilliqa حاصل تفکر چندین دانشگاهی، کار آفرین و مهندس است.

 این تیم ترکیبی با هدف تجهیز توسعه کنندگان و شرکت ها به یک بسته ی مقیاس پذیر و امن مناسب برای ساختد برنامه های غیر متمرکز ساخته شده است.

این تیم شبکه اصلی خود را در ژانویه 2019 راه اندازی کرد.

Zilliqa  اولین پلتفرم بلاکچین برای استفاده  از Sharding ها به عنوان یک راه حل برای مقیاس گذاری بود. این روش منحصر به فرد خود برای استفاده از Sharding برای امکان رشد خطی بلاکچین را دارد.

چگونهZilliqa Leverage ها از Sharding استفاده می کنند؟

معماری Sharding دارای سه ویزگی است:

 1. مقیاس پذیری

همانطور که از گذشته می دانیم، Zilliqa شبکه بلاکچین را به چند قسمت تقسیم می کند؛ هر یک از این گروه ها معاملات را همزمان انجام می دهند. اگر شش Shard ، هر کدام با 600 گره همزمان کار کند، تعداد کل تراکنش های پردازش شده 2828 در ثانیه خواهد بود.

از آن جا که ظرفیت عملیاتی Zilliqa بسیار بیشتر از بیت کوین یا اتریوم است ، هزینه معامله در این سیستم کاهش می یابد. قیمت یک معامله Zilliqa،0.000013  دلار تخمین زده می شود؛ در حالی که معامله بیت کوین 1.79 دلار و معامله اتریوم 0.016 دلار هزینه دارد.

همراه با ساختار Shard، سازو کار اجتماعی که به تازگی مصرف شده است ، Zilliqa قادر می سازد تراکنش ها را بسیار سریع تر از بلاکچین های قدیمی تأیید کند. برآورد ها نشان می دهد در حالی که زمان تأیید معامله در بیت کوین یا اتریوم نزدیک به 1 ساعت و6  دقیقه است؛ Zilliqa می تواند تراکنش ها را در یک بازه زمانی 40 ثانیه تا 2 دقیقه تأیید کند.

 

 1. امنیت

توجه به این نکته مهم که بهبود مقیاس پذیری به ازای به خطر افتادن امنیت نمی باشد؛ این شبکه از مکانیسم های امنیتی آزمایش شده و تأیید شده و یک زبان قرارداد هوشمند به نام Scilla استفاده می کند: این شبکه بسیاری از چالش ها ، آسیب پذیری ها و روزنه های موجود را که سایر زبان های قرارداد هوشمند انجام نمی دهند؛ برطرف می کند.

 

 1. تمرکز زدایی

Zilliqa علی رغم این که بر اساس خرده Shard  ها ساخته شده، همچنان غیر متمرکز است. برای پردازش کلیه معاملات نیازی به هماهنگ کننده ندارد. ویژگی های دیگری نیز دارد که به کاربران خود نیز ارائه می دهد. آیا می دانید روند استخراج سکه ها دوستدار محیط زیست و پایدار است؟ استخراج این سکه ها 2_3 ساعت طول می کشد ؛ همچنین Zilliqa مجموعه ی کاملی از اپلیکیشن ها ، کیف پول و DAPP ها را دارد.

Zilliqa tokenomics

Zilliqa به اختصار ZIL شناخته می شود . حداکثر عرضه توکن های ZIL ، 21 میلیارد سکه است.

جالب است بدانید که سکه های Zilliqa حتی قبل از راه اندازی شبکه اصلی نیز در گردش بودند؛ در ژانویه 2018 این سیستم عامل در طی یک رویداد تولید رمز، سکه های ZIL را به عنوان توکن های ERC_20 فروخت. پس از راه اندازی شبکه اصلی ،سیستم عامل با کمک یک تعویض رمز، توکن ها را به آن منتقل کرد؛ این اتفاق در فوریه سال 2020 رخ داد.این سیستم عامل در حال حاضر 60% از کل سکه ها ZIL( تقریبا 12.6 میلیارد توکن L را توزیع کرده است همچنین تصمیم گرفته شده است که بقیه آن ها (40%، تقریباً8.4  میلیارد)از طریق استخراج تولید شود. تا آن جا که به تخصیص بودجه مربوط می شود، 10% بودجه به Anquan Capital اختصاص می یابد، 12% برای تحقیقات آینده 5% نیز برای اعضای تیم پس انداز می شود. توافق شده است که تمام سکه های Zilliqa ، ظرف مدت 10سال ضرب شوند. با گذشت هر سال، جوایز استخراج بلوک کمی پایین می آید؛ نقشه راه Zilliqa در آینده استخراج نزدیک به 80% از سکه های آن در چهار سال اول است.

 

نقشه راه آینده

  Zilliqaبه منظور دستیابی به بهترین استراتژی به تحقیق در زمینه ادامه می دهد . گزارش شده است که این شرکت در حال حاضر 14 پروژه را دنبال می کند! در میان آن ها یکی وجود دارد به نام  ZIP(Zilliqa Improvement Proposal) که توسط ZIP_3 باعث تقویت و تنظیم گره های نود در Stakiny یک مکانیزم می شود،8 تعریف می شود که شبکه ی Zilliqa برخلاف گره های نود (Seednode) توسط بسیاری از مبادلات اجرا می شوند که از ساختار کلی گره های نود غیر متمرکز است.

 

خلاصه

Zilliqa ممکن است به عنوان بستری در نظر گرفته شود که هدف آن مقیاس پذیر بودن و غیر متمرکز بودن است بدون آن که به سلامت یکپارچگی زنجیره ای آسیب برساند. این یک مسیر جدید برای بلاکچین های آماده برای  مقیاس بندی بدون ایجاد مزاحمت در مورد گسترش شبکه فراهم کند.همچنین، معاملات را سریع تر و ارزان تر می کند!

 

 

نویسنده:Now Nodes

تاریخ: JAN 14

مترجم: نگین آقامیری

نگين آقامیری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0